Nästintill alla småföretagare idag har försett sig med en dator, men kunskaperna är ofta bristfälliga hos ny- och småföretagarna, vilket ofta vänder datorn från vän till ovän. Vi ringde upp Erik Bergman supportchef på ANTS IT-support och bad honom reda ut
En Internettuppkoppling är ju ett måste för småföretagare idag. Vilka olika typer av bredband finns det?
De vanligaste typerna för privatanvändare är ADSL, VDSL samt via kabelmodem. ADSL och VDSL använder sig av ett modem mot telenätet som kommunikationsväg. ADSL är asynkront vilket betyder att det är högre hastighet till datorn än från datorn. VDSL är synkront vilket medger samma hastighet till och från datorn. Många har möjlighet att koppla upp sig via sin kabelteveleverantör och detta görs via ett kabelmodem.
Det blir vanligare och vanligare att t ex bostadsrättsföreningar skaffar en fast lina och sedan distribueras Internetuppkopplingen genom ett internt nätverk. Andra möjligheter som finns inbegriper olika slags trådlösa uppkopplingar genom t ex 3G.
Datasäkerhet är ju en mycket viktig bit som många småföretagare glömmer bort, kan du förklara vad en brandvägg är, och varför behöver man den?
Det finns Internetanvändare som har för avsikt att utnyttja eller skada andras datorer. De mest utsatta datorerna är de med fast uppkoppling då dessa är uppkopplade längre perioder än t ex de med uppringd förbindelse. Om man inte skyddar en enskild dator eller nätverket kan inkräktare ta sig in och stjäla eller förstöra information.
Alla Internetapplikationer sänder information genom så kallade kommunikationsportar. Det finns tiotusentals portar och olika portar används av olika program. Om ett program är inställt på ett olämpligt sätt kan en inkräktare ta sig in genom den port som programmet använder sig av.
Brandväggen fungerar som en dörrvakt som håller koll på alla dessa portar. Detta gör det svårt för inkräktare att sig in. Brandväggar kan vara i form av en mjukvarubrandvägg på en dator eller i form av en hårdvarubrandvägg i t ex en bredbandsdelare. En bra brandvägg begränsar trafiken både till och från datorn. Den inbyggda brandväggen i Windows XP begränsar bara trafiken till datorn.
Nästintill dagligen kan man läsa om nya virus som börjat sprida sig, vad är egentligen skillnaderna mellan virus, trojaner och maskar?
Ordet virus är ett samlingsnamn på all form av skadlig kod. Ett virus strävar efter att sprida sig till så många datorer som möjligt. Vissa är skadliga medan andra bara är störande. Virus kan ändra data och inställningar, radera filer, förstöra hårddisken eller bara visa irriterande meddelanden. Virus sprids mestadels genom e-postbilagor.
Trojaner är program som utger sig för att vara nyttiga program men som innehåller kod som låter en inkräktare ta över ens dator. Genom fjärrstyrning kan inkräktaren ladda ner filer eller installera andra oönskade program. Trojaner får man oftast in i datorn via program som man installerar eller via e-postbilagor. Bästa sättet att skydda sig är att inte installera program som man inte litar på.
En mask behöver inte infektera andra program utan sprider sig själv över nätverk. Masken sprider sig själv via exempelvis e-post genom att utnyttja säkerhetsnål i e-postprogrammen men kan också installeras av trojaner. Många maskar skickar dokument och cachade Internetsidor till personer i adressboken. Vissa maskar kan inaktivera antivirusprogrammet och förstöra filer hos användaren.
Vad ska man göra ifall sin dator har blivit smittad av virus?
Först och främst: drabbas inte av panik. Panikåtgärder, som att formatera hårddisken, innebär ofta större kostnader än skadan som viruset egentligen orsakat.
Skaffa ett antivirusprogram om du inte redan har ett. Uppdatera virusprogrammet så att det kan hitta de senaste virustyperna. Gör sedan en fullständig virussökning på hårddisken. I de flesta fall kan antivirusprogrammet ta bort eller åtminstone neutralisera viruset. I vissa fall kan ett virus påverka antivirusprogrammet så att det inte fungerar. Installera då ett annat antivirusprogram, t ex en prova-på-version som kan laddas ner från nätet, och gör på nytt en fullständig sökning
Det finns ju en kategori av program som kallas för spionprogram (Spyware), kan du förklara vad dessa gör?
Dessa program innehåller funktioner för att samla information om användaren (oftast surfvanor), som sedan kan skickas till programtillverkare och reklamtjänster. Dessa program medföljer många sharewareprogram och installeras samtidigt med detta. Om användaren meddelas om att tilläggsprogram kommer att installeras kallas dessa Adware, om användaren inte meddelas om detta kallas de Spyware. Det är vanligt att sharewareversioner av programvara innehåller något adwareprogram som sedan tas bort om man köper licensen. Även om Spyware inte är farligt för datorn så kan det vara väldigt irriterande och olustigt.
Vad är det för skillnad mellan ett shareware- och freeware-program?
Sharewareprogram är oftast liktydigt med prova-på-program. Många mjukvarutillverkare har sharewareversioner av sina program som användaren får använda under en begränsad tid eller ett begränsat antal gånger. Sharewareprogram får spridas fritt men man får inte sälja dem utan rättighetshavarens tillåtelse.
Freewareprogram är gratisprogram som inte innehåller några begränsningar för användandet och de får distribueras fritt. Dock får de inte säljas utan rättighetshavarens tillåtelse.
www.ants.se/startaeget.aspx


